Biodynamické masáže

Tělo potřebuje víc než uvolnění svalů.
Biodynamická masáž – pravidelná péče, kterou svět teprve objevuje
Biodynamické masáže jsou techniky vycházející z principů BODY-TERAPIE, která propojuje masáž těla s uvolněním psychického napětí. Východiskem je, že mezi emočním stresem a chronickým napětím je přímá a symbiotická souvislost. A i když je stres přirozenou součástí života, pokud je dlouhodobý anebo pokud potlačujeme emoční uvolnění a spontánnost, hromadí se chronické napětí a stres uvnitř těla.
Naše tělo se umí tohoto nervového napětí a stresu zbavit v úplné relaxaci díky vlastním přirozeným schopnostem (metabolickými procesy). Často ale těmto metabolickým procesům nedáváme prostor a následky konfliktů, traumat, stresu, úzkosti či zkrátka jen hodně naplněného života nekompenzujeme fází takzvaného strávení.
Neumožníme tělu FUNKČNÍ NEUROCYKLUS a následky vnitřního napětí, ať už vědomého či nevědomého, vytváří chronické svalové napětí. Které samozřejmě může být příčinou, anebo součástí více příčin, mnoha různorodých tělesných i duševních problémů a nemocí.
Nenápadná technika, která mění víc, než tušíte
Máme mnoho způsobů, jak tento cyklus aktivovat, respektive nechat tělo přirozeně i ty tzv. negativní a náročné součásti života strávit – jedním z nich je terapeuticky vedený dotyk. Celý koncept biodynamických masáží má zejména právě tento záměr – vytvořit PROSTOR pro UVOLNĚNÍ. STRÁVENÍ. Nechat odejít prožité.
Tato technika je oblíbená pro svou schopnost uvolnit stres, zmírnit úzkost a celkově zklidnit mysl. Stejně jako pro schopnost měnit trvale uložené nefunkční vzorce – jak v postuře těla, tak ty charakterové. Po biodynamické masáži tedy mnoho klientů zažívá hluboké uvolnění, pocity smíření a klidu, a silnější napojení na své vlastní tělo, emoce, na své JÁ.
Pro koho je biodynamická masáž vhodná?
Je to technika tak jedinečná, s potenciálem kompenzovat většinový rychlý životní styl, že je podle mě vhodná pro většinu lidí. Ideální pro ty, kteří chtějí pracovat na celkovém uvolnění těla i mysli a hledají hlubší formu relaxace. Je vhodná pro lidi s dlouhodobým stresem, emocionálním napětím, těžkým životním obdobím nebo pro ty, kteří cítí, že potřebují obnovit rovnováhu ve svém těle i v duševním životě. Pro ty, kterým chybí prostor.
Biodynamické masáže se absolvují samostatně nebo jako efektivní doplněk psychoterapie. Můžou být velmi nápomocné tehdy, kdy příliš analyzujeme, řešíme, jsme příliš v hlavě, a kdy jsme si na racionální úrovni už prošli vše, ale necítíme velké zlepšení. Zde může být velmi přínosné zařadit do terapie „práci s tělem“.


Rezervujte si biodynamickou masáž
Jaké biodynamické masáže dělám
Biodynamická masáž vychází z dlouhé tradice psychoterapeutických škol a má pevné kořeny mimo české prostředí. Její techniky nesou specifické názvy, jako je lifting, exit nebo orgonomická masáž, což může na první pohled působit neobvykle, podivně. Ve skutečnosti jde o promyšlený systém práce s tělem, který se opírá o vědu a hlubší porozumění propojení fyzického a emočního prožitku. Níže tedy používám názvy dle tradice, které v sobě ale vždy nesou obecné principy a hlavni záměry popsané výše.
Biodynamické masáže mají 2 základní kategorie na základě účinku – tzv. BIORELEASE – uvolňující napětí a stres a LIFTING – oživující, jemně tělo energetizující.

BIORELEASE – uvolňující napětí a stres
Exit masáž
Ošetření uvolňující napětí a stres. Vhodné, pokud máte přebytek myšlenek, cítíte neklid nebo máte potíže s usínáním.
Masáž se věnuje periferiím těla – dlaním, chodidlům a nártům a hlavě. Cílem je odvedení přebytečné energii, přepětí a navození sebeléčivého potenciálu těla. Masáž hlavy rozpustí a uvolní stagnaci z přílišného přemýšlení, masáž rukou uvolní zablokované impulsy vztáhnout ruce a něco v životě uchopit, masáž nohou může pomoct k větší stabilitě, uzemnění, při strachu vykročit, například po ztuhnutí těla následkem prožitého traumatu.
Masáž probíhá v oblečení.
Objednejte se na
30-60 minut

Masáž kloubů
Cílem je uvolnění energie z kloubů, které jsou přirozenou blokádou energie v těle. Promasírujeme tedy základní klouby od hlavy až po prsty na nohách. Výsledkem je uvolnění, hluboká relaxace, propojenost těla, prokrvení a podpora lymfatického toku, ale také hluboké emoční uvolnění.
Objednejte se na
45 minut

Sedativní masáž
Vede k hluboké relaxaci, k primární energii vašeho těla, vhodná, pokud se cítíte ve velkém napětí, při psychosomatických onemocněních, zejména těch projevujících se na kůži.
Jak se provádí: pracujeme na povrchu těla, na kůži, případně přes oblečení. Velmi jemným dotykem odvádíme přebytečnou energii uvolněním povrchu svalstva, díky čemuž pomůžeme aktivovat odvod metabolitů a toxických látek z těla.
objednejte se na
60 – 90 minut

Biorelease masáž hlavy a obličeje
Relaxační masáž odvádějící přebytky napětí v okolí hlavy a mimických svalů, energii rozvádí a harmonizuje celé tělo. Masáž obličeje pracuje na obličejové „masce“, kterou občas musíme držet nebo nedokážeme uvolnit sami.
Objednejte se na
30 nebo 45 minut

Biorelease masáž břicha
Technika podporující řešení travicích obtíží, harmonizuje peristaltiku střev. Cílem je také uvolnit a zharmonizovat dýchací rytmus, který má samozřejmě potenciál ovlivnit výrazně fyzický i psychický stav.
Masáž pracuje s bránicí, která je často stažena při strachu či úzkostech, břicho často „necítíme“ (svalový pancíř vyvinutý s cílem „nic necítit“) a masáž má cíl si ho zase uvědomit – cítit. Může pomoct s přirozenou detoxikací, odvodem toxinů z těla, při nadýmání, zánětech v zažívacím traktu.
objednejte se na
45 – 60 minut

LIFTING – oživující, jemně tělo energetizující
Lifting masáž
Masáž, jejímž cílem je působit a stimulovat hlavně klouby. V těchto pevných tkáních má energie tendenci se blokovat a stagnovat, jejím uvolněním tělo zrelaxujeme, ale zároveň zprůchodníme, propojíme a oživíme.
Po masáží bude mít možnost lépe fungovat jako celek, být prokrvené a okysličené s lepší stabilitou. Vhodná masáž pokud cítíte staženost v těla.
Masáž probíhá v oblečení.
Objednejte se na
30-60 minut

Masáž okostice
Jedna z nejpozoruhodnějších technik. Z psychosomatického pohledu jsou kosti ohromným rezervoárem energie, která se do nich stahuje zejména při strachu a leknutích („která šla až do morku kostí“), nebo také při prokřehnutí. Kosti jsou naší oporou. Stimulací okostice podporujeme svou stabilitu, řád i flexibilitu (klouby).
Postupně masírujeme kosti od hlavy, přes klíční kosti a lopatky až ke kotníkům.
Masáže je vhodná při únavě, depresi, apatii. Posiluje, uzemňuje, dodává pocit jistoty a stability, podporuje sebevědomí a sebejistotu, prohřívá kosti.

Vibrační masáž
Povzbuzující, harmonizující, vitalizující masáž stimulující samoozdravné procesy v těle. Technika, která používá přirozené vibrace, taková rázová vlna bez přístroje. Je možné pracovat v různých vrstvách těla – na kůži, v pojivové tkáni, svalech, okostici.
Při masáži můžete zůstat oblečení.
Objednejte se na
60 – 90 minut

Orgonomická masáž
Vhodná při dlouhodobé únavě a vyčerpanosti. Říká se o ní, že rozsvěcí, je to masáž vitalizující, záměrem je přinést živost do těla – nabití tzv. bílou energií, která v těle pulzuje podobně jako dech. Doporučuji, pokud cítíte únavu, stagnaci, staženost, neživost.
Pracuje se na kůži nebo přes oblečení.
Objednejte se na
60 – 90 minut

Masáž bez plánu
Většina popsaných technik lze kombinovat a kombinace je pro dobré výsledky dokonce nejlepší. Přijďte a na základě mých diagnostických zkušeností a reakcí vašeho těla vytvoříme terapii na míru – možná zvolíme jednu techniku, možná kombinaci. Necháme mluvit Vaše tělo.
Součástí každé biodynamické masáže je závěrečná relaxace – tzv. zažívání, které trvá zhruba 10 minut. Je nezbytnou součástí pro dokončení cyklu – neurobiologických procesů, které díky uvolnění mohou být dokončeny – tělo doslova potřebuje čas na strávení. Je zásadní z této části neutíkat rychle zpět, ale dát tělesným systémům prostor k harmonizaci.



Moje seznámení s biodynamikou
V rámci mého poznávání technik a metod, které práce s tělem, zdravím a psychickým stavem nabízí, byly biodynamické masáže z těch mála, kde jsem zažila velký „WOW“ moment. Ač jsem k nim docela dlouho měla předpojatý vztah a na úvodní kurz jsem se dostala vlastně omylem, po první hodině jsem věděla, že jsem na správném místě a chyba byla naprosto dokonalá.
Bezdůvodně odmítané biodynamické masáže se velmi rychle ukázaly jako přesně ta chybějící esence pro mou praxi. O mém těle nemluvě. Zažívala jsem to, co jsem si myslela, že moje tělo neumí, zažívala jsem pocity léčení uvnitř, které se děly vlastně samy. Hluboké uvolnění, hluboké pocity klidu, smíření i radosti.
Více o biodynamických masážích
Komplexní body – terapeutický přístup
Biodynamické masáže jsou součástí školy komplexního psychoterapeutického přístupu. Tento specifický směr jako jeden z mála výrazně propojuje mysl a tělo – kombinuje nejen verbální psychoterapeutické techniky jako psychoanalýzu, ale také techniky body – terapie, kdy je tělo využíváno jako klíč k poznání, k uvědomění si toho, co se v nás děje, k uvolnění napětí či bolesti.
Škála technik využití těla jako součásti terapie je široká – terapeutický dotyk je jedním z nich. Cílí na komplexní zdraví člověka – ovšem oproti klasičtějším masážím více na energetické a psychické bloky, které se ovšem v těle projevují na fyzické úrovni. Pro tento projev má biodynamika vlastní termín – tzv. svalový pancíř, který si počas života, zejména v dětství vytváříme, abychom se ochránili před nepříjemnými vlivy okolí. Chronické napětí vytváří tlak na svaly a šlachy, ty pak dokonce vytvoří podobu našeho těla.
Ovšem to, co nás v nějaké etapě života chrání, nám později může blokovat a znemožňovat zažívat i pozitivní emoce jako je radost, živost, spontánnost, uspokojení. Může nám omezovat emoce projevovat, necítit, omezovat schopnost prožitku a blokovat naše jednání. Při biodynamické masáži vytváříme prostor pro tento projev, respektive ho znovunacházíme – cílem biodynamických masáží je tuto živost a spontánnost obnovit, vrátit tělu možnost volného a přirozeného fungování.
Historie biodynamických masáží
Teoretickým podkladem biodynamických masáží je práce rakouského lékaře, psychiatra a psychoterapeuta Wilhelma Reicha, žáka Sigmunda Freuda. Zabýval se vztahem těla-mysli-emocí. Během své praxe dospěl k závěru, že tělo během života ukládá a fixuje nezpracované emoce ve svých tkáních v tzv. “tkáňové paměti.”
Projevem těchto procesů je soubor obran na psychické a fyzické úrovni, kterému říkáme “charakterový pancíř”, zvýšené napětí svalů tím vzniklé označujeme jako ”svalový pancíř.”
Na práci Wilhelma Reicha navázala norská psychoterapeutka a fyzioterapeutka Gerda Boyesen, která zavedla pojem “tkáňový pancíř” (paměťová stopa na nepříjemný zážitek může být uložena ve všech tkáních těla). Tato terapeutka rozvinula systém ošetření těla, kterému dnes říkáme právě Biodynamická masáž.
Může být prováděna na různých částech těla a do různé hloubky (kůže, podkoží, fascie, svaly). Tato jedinečná masáž umožňuje relaxaci těla, uvolnění emocí, zlepšení metabolismu tkání, zejména odvod nadbytečné vody v tkáních nejen lymfatického systému. Gerda také přináší termín psychoperistaltika, kde se jasně ukazuje propojení emočního napětí na staženosti střev. Střevo zde vnímáme jako jedno z hlavních inteligenčních a emočních center.
Její zjištění a propojení fyzioterapie a psychoterapie bylo fascinující. Psychické účinky byly pozoruhodné: pacienti přicházeli na sezení s pocity zoufalství či deprese, ale jakmile byl tlak tekutin ve tkáních blíže normálu, cítili „lehkost“ a smíření sami se sebou.
Od počátku mé praxe je propojení těla a psychiky neoddělitelnou součástí mého přístupu. Bylo pro mě přirozené hledat cesty, jak tělo a jeho bolesti vnímat v hlubších souvislostech Dnes mám to štěstí, že mohu tento přístup dále prohlubovat v rámci školy s dlouhou tradicí, která tuto celostní perspektivu systematicky rozvíjí a předává.

Účinky biodynamických masáží
uvolňují stagnace a blokády ve svalech, vazivu, kloubech
podporují regeneraci těla
přináší fyzické i psychické uvolnění
přináší hluboký pocit uvolnění a zároveň síly do života
přináší fyzické i psychické uvolnění
zlepšují krevní a lymfatický oběh
ulevují od bolesti, zvláště té chronické
vynáší potlačená témata z nevědomí do vědomí
optimalizují střevní peristaltiku
odstraňují z těla odpadní látky
neplodnosti a u mnoha dalších problémů
Dej tělu prostor
k uzdravení


Rezervujte si biodynamickou masáž

Kdy nejsou Biodynamické masáže vhodné nebo je dobré jejich vhodnost konzultovat s lékařem?
- vysoký krevní tlak
- kardiovaskulární onemocnění
- akutní psychické stavy
- některé psychiatrické diagnózy
- horečnaté stavy
- akutní záněty
- těhotenství
Upozornění
Při terapii může docházet k recidivám, tj. zesílení bolestí nebo jiným nepříjemným projevům. Jedná se o přirozený proces, který po určité době pomíjí a nastupuje uvolnění…